28 Haziran 2014 Cumartesi

Folklorik bir eğlence olarak düğün

Bir şeylerle falan evleneni gördük de, sanırım damatsız düğün yapan geline dünya ilk defa şahit oluyordur. Ülkemizde 38 yaşındaki bir kadın, kendisine uygun eş bulamadığı için akrabalarının ve arkadaşlarının da katılımıyla gelinlik giyip temsili bir düğün yapmış. Gelin hanım gelin arabasına binmiş, ağlamış, ona takılar takılmış... damat ve nikah memuru dışında düğüne uygun her şey yapılmış.

Gerçekten insanın kendisine uygun eş bulamaması gerekçe midir, yoksa bahane midir? Eş mi bulamamıştır, eşle yaşamaya niyeti mi yoktur? Kendimi düşünüyorum; ben evliliğe karşı olan bir eşcinsel olarak, eşcinsel evlilik yasal olsa ve uygun bir eş bulsam evlenir miydim? Ama uygun eş bulma konusu da çok önemli gerçekten. Uygun bir eş var mıdır hayatı sorunsuzca paylaşabilecek? Bana yok gibi geliyor. Olsa ben evlenir miydim şartla uygun olsaydı? Denerdim en azından. Ama mükemmel eşi bulmadıktan sonra da evlenmezdim. Çünkü beni tam olarak anlamayan ve beni tamamlamayan eş yük gibi gelirdi bana, ayak bağı olurdu, yapmak istediklerime engel teşkil ederdi, özgürlüğümü kısıtlardı... Heteroseksist bir toplumda evlilik kurumu altında özgür bir hayat yaşamaksa normal karşılanmamaktadır.

Bence bu kadın benim kafadan, yani özgürlüğüne düşkün ve de mükemmel eş arayanlardan olduğu ve bulamayacağı için de, herhangi birisiyle sırf topluma karşı normal görünmek için evlenmektense, belki içindeki içselleştirilmiş kadınlığa uygun olarak uhdesini gerçekleştirdi, belki de evliliğe karşıt olduğu için toplumsal bir mesaj verdi temsili düğünle.

Aslında evlilik denilen şey insan doğasına aykırı bir durum heteroseksizmin çıkarına uygun olarak gerçekleştirilen. Çünkü doğada özgürlük denilen bir şey varsa insanın kendini gerçekleştirmesini sağlayan, niye teslim olsun, niye teslim alsın?

Evlilik denilen şey, geleneksel bir varoluş ve kendini toplumsal anlamda gerçekleştirme unsuru. Bir anlamda erkeklik ve kadınlık ispatlanıyor, sonrasında erkeklik ve kadınlık kendini gerçekleştiriyor heteroseksizmin kurumlarının onayıyla. Heteroseksizmin geleneksel kuralları dışında varolur veya kendini gerçekleştirirsen dışlanıyorsun zaten. Onaysız bir ilişki marjinalleştirilenlere layık görülüyor en fazla.

İnsanlar hayatlarını, heteroseksizmin baskısı ve engeli olmadan özgürce yaşasalardı evlilik diye bir şey olur muydu? İleri toplumlarda ve ileri zamanlarda bu gidişle belki de sadece folklorik bir eğlence olarak kutlanacak evlilik törenleri. Çünkü evliliğin amaçları nikah olmadan da gerçekleştirilebiliryorsa, düğün de gerçek anlamını yitirecektir. Ülkemizdeki damatsız düğün de bunun ilk örneği olsa gerek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder