11 Ocak 2014 Cumartesi

Komik olan eşcinsellik mi, homofobiklik mi?

Antalya'da sporla ilgili bir seminer düzenlenmiş. Futbol hakemleri falan katılmış. Konu edeceğim şey seminer falan değil, seminerdeki bir an. Salonda sarf edilen "Tomas Hitzlsberger dün, eşcinsel olduğunu açıkladı" cümlesine bütün hakemler gülmüş...

Gülmek... Gülmek güzel bir şey ama neye güldüğümüz çok önemli ve insan yapısını ele veren en güzel veridir. O toplumun karakterinin de bir göstergesidir neye gülündüğü. Mesela osuruğa gülmek... Düşene gülmek... Fiziksel olarak özürlü olanlara bile gülmek.... Abuk-subuk fiziksel davranışlara gülmek...

Aslında espri, mizah anlayışımızın seviyesini de gösterir bu tür gülme şekilleri. Birilerini aşağılamak amacıyla gülmemiz ne kadar kompleksli bir toplum veya kişi olduğumuzu da gösterir. Eşcinsel diyince gülüyoruz, sevişirken gülüyoruz, cinselliğe gülüyoruz kısaca.

Komik mi? Yoo... Konuya yabancıyız veya ahlaksızlık ya güldüğümüz şey. Eğer doğal karşılarsak yanlış anlaşılırız diye korkuyoruz. Gülelim ki ciddiye almadığımız düşünülsün.

Özellikle bu gülmeler tek başınayken olmuyor. Çünkü birileri tarafından dedikodumuz yapılabilir ve o gülünen şey tarafında yer aldığımız, o tarafı tuttuğumuz, o taraftan olduğumuz zannedilebilir. Mesela eşcinsele gülünmezse, eşcinsel zannedilinebilir. Osuruğa gülünmezse, osuruğun doğal bir eylem olduğuna inanıldığı zannedilebilir. Gülünsün ki, onun da ayıp bir şey olduğu pekiştirilsin.

Lüzumsuz şeyleri kaale almamak gerekiyor ama toplumun kültürünü oluşturunca lüzümsuz komiklikler, insanın ister istemez canını sıkabiliyor moralinin sağlam olmadığı zamanlarda. Mesela mahkeme salonlarında hakimler gülebilirler seni aşağılamak amacıyla, eşcinseli, eşcinselliği aşağılamak amacıyla. Yani homofobi sadece futbol sahalarında ve hakemler arasında değil. Adalet sarayında hakimler arasında da var homofobi. Siz hiç eşcinselin konuşmasını taklit edip gülen bir hakim gördünüz mü? Hem de kadın bir hakim. Gülünen kişi benim eşcinsel olarak. Benim konuşmamı taklit etmişti sesini incelterek. Tepki vermedim. Hakimle hakim olacak halim yoktu herhalde!!!

O yüzden "gülme" diyip geçmemek gerekiyor. Bana, neye güldüğünü söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. Okan Bayülgen'den duymuştum; Osuruğa gülenin osuruk kadar aklı yoktur. Ben de diyorum ki, eşcinselliğe gülenin heteroseksüellikle ilgili bir problemi vardır. Cinsel yönelimin nesi komik olabilir ki? Gıdıklayan bir özelliği mi var acaba, yoksa dokunan bir tarafı mı?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder