17 Aralık 2012 Pazartesi

Futbol Dünyası Topyekün Eşcinselliğe Karşı

Futbolcularımızdan birinin eliyle yuvarlak işareti yapıp hakeme "gay" dediği için ceza alması söz konusuymuş. Allahalla'! Ne olmuş yani "gay" dediyse? Ölmedi ya! Yıllarca eşcinseller "ibne, top" diye aşağılanıyor ama kimsenin sesi çıkmıyor. Eğer "gay" demek hakaretse, eşcinseller bu hakareti hak ediyorlar mı denmek isteniyor? Tabi bu konunun direkt hakemle alakası yok ama insan olan bir insanın her zaman, her yerde duyarlılığını göstermesi gerekmez mi? Herkese duyarlılık var ama eşcinsellere karşı duyarlılık haram sanırım. Yasalar da, adalet sistemi de aynı zihniyette ki, eşcinselleri bırakın aşağılayanları cezalandırmayı, daha eşcinselleri tahrik unsuru olarak gördükleri için, eşcinsellere karşı hakaret suçu işleyenleri ödüllendiriyor cezasız bırakarak. Dediklerime inanmıyorsanız, eşcinseller "gay" diye aşağılayanları dava etsinler bakalım, takipsizlikten başka bir karar çıkacak mı?

Hakem neden alınmış olabilir acaba kendisine "gay" denilmesine? Homofobik midir? Bilmem! Seyircilerin hakemlere ne dediği bilinen bir şey ama hakemlerin seyircilere karşı düdüğü ötmez ki? Ötse bile duyan olmaz. Federasyon da duymaz. Çünkü seyircisiz futbolun ticareti yapılmaz, futbol olmayınca da halk uyutulmaz. İnsanlara vereceksin gazı, vereceksin gazı, tam anlamıyla fanatik yapacaksin ki, milliyetçi dozdaki bu fanatizmi içselleştirsinler ve her alanda kolayca sürüklenebilsinler. Bana sorarsanız futbol bir kendini kaybetme, kendini unutma halidir. Sağlıklı bir insan bir oyunu seyrederken, bunu nasıl dünya savaşı haline dönüştürebilir ki? Belki de bu aşırı taraflılık, aidiyet kompleksimizden kaynaklanıyor ve herkeste var, futbol sektörü de bu durumu kendi çıkarına çok güzel alet ediyor.

Hakemi unuttuk gene. Hakem kendisine "gay" denilmesinden alınmış olabilir mi gerçekten? "Federasyon benden sağlık raporu ister ve bana çürük raporu verip sertifikamı elimden alır" diye de korkmamıştır sanırım. Bu tepki sadece rütbenin verdiği bir güç yeterliliği. Buna benzer davranışları hayatın tüm biriminde görüyoruz. Bir rütbe verilmeye görsün, bir rütben olmaya gör, artık bütün dünyaya hükmettiğini zannediyor bu rütbeliler. E hakemlerin de gücünün yetip egolarını tatmin ettikleri yer neresi? Futbol sahası veya başka maç alanları. Ben fazla futbol izlemiyorum ama diğer müsabakalarda hakemlerin kararları "dediği dedik, öttürdüğüm düdük" şeklinde. Yanlış kararlar veriyorlar, kararlarından da asla dönmüyorlar. Kamera kayıtlarını falan gözlerine soksan dahi, gene "Nuh" diyip "Peygamber" demiyorlar. İtibarları sarsılır tabi. Bir keresinde tenis maçında hakemin yanlış kararına sinirlenen Serena William's "O topu senin gözüne sokarım" demişti. Acaba bunu mu istiyor hakemler?

Tabi heteroseksist bir dünyada, en ötekisi bir kavramla itham edilmek hiç kimsenin işine gelmeyecektir. Sadece hakemlere değil, kime "gay" desen horozlanacaktır. Oysa insanlık en ötekinin yanında durabilmek değil midir? Gele-gele nereye geliyoruz? Demek ki herkes öyle veya böyle homofobik. Hakemler de öyle. Eşcinsel olduğu için görevi elinden alınıp işsiz bırakılan Halil İbrahim Dinçdağ'ın yanında hangi hakem durabildi? Başka haksız bir nedenden dolayı bir hakem görevini yapamasa, görevi elinden alınsa diğer hakemler ne düşünürdü acaba?

Bu yazıyı yazarken hakemin sadece hakemlik yaptığı maçları sağlıklı yönetebilmek için disiplinin bozulmaması adına "gay" kelimesine tepki göstermiş olabileceğini de gözönünde bulundurdum tabi. Benimki sadece futbol dünyasının eşcinselliğe önyargılı bakış açısına bir göndermeydi. Futbol dünyasında eşcinselliğe sıcak bakan kaç tane futbolcu, kulüp başkanı, antrenör, hakem, federasyon, seyirci tanıyorsunuz acaba?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder