30 Mayıs 2017 Salı

Nasıl bir eşcinsellik?İnsanlar doğlarının savaşını vermiyor heteroseksizme karşı; Özgürlüklerini elinden almış sistemi besliyorlar sistemin çaktırmdan kendilerine empoze ettiği. İnsanlar da bunu doğal sanıyor veya mücadele etmek yerine kolaycılığı seçiyor sistemin ayrımcı yapısına uyarak, bu şekilde varolmaya, kendilerini bu şekilde gerçekleştirmeye çalışarak. Sistemin bize dayattıkları bir özgürlük olabilir mi? Heteroseksizmin bize dayattığı cinsiyetçilik bir özgürlük olabilir mi? Cinsiyetçiliğe karşıyız diyoruz ama eşcinsel hakları mücadelesini cinsiyet üzerinden veriyoruz. Transseksüellik bir cinsiyetçiliktir homofobiyi besleyen, eşcinsellerin cinsel kimliklerini ve ikili ilişkilerini toplumsal cinsiyet üzerinden kurmaya çalışmaları da cinsiyetçiliktir homofobiyi pekiştiren. Eşcinsel evlilikler bile cinisyetçidir homofobiyi besleyen. Heteroseksizm nedir; en başta karı-koca, aile kavramı üzerinden erkek egemenliğidir. Eşcinsellerin yaptığı nedir öyleyse; heteroseksizm üzerinden ne kadar eşitlik ve özgürlük kazanılabilir ki? Transseksüeller zaten heteroseksizm için çalışıyorlar ama farkında bile değiller. Ülkemizdeki eşcinsel hakları mücadelesini heteroseksizme yamanma olarak görüyorum ben. Nereye varacaksınız ki bu şekilde, ne kazanacaksınız ki? Özgürlük için çıkılan yollar anti özgürlüğe gidiyor... Heteroseksizmin manevi değerleri üzerinde, cinsiyet formülleri üzerinden, yaşam biçimleri üzerinden hiçbir yere varılamaz.

Peki ben ne mi istiyorum; hiçbir şey! Sadece içimden geldiği gibi yaşamak, yapımdan ödün vermeyerek, herhangi bir formüle ihtiyaç duymadan hayatın içine karışmak; öyle de yapıyorum zaten. Benim varmak istediğim nokta bulunduğum zaman ve yerde içimden geldiği gibi kendimi gerçekleştirebilmek. Gerçekleştiriyorum da zaten. Elbette engeller olacak; sanki eşcinsel olmasaydım olmayacak mıydı; eşcinseller dışındakilerin çok mu ahım şahım hayatları var; heteroseksüeller eşcinsellerden daha baskı altında; kolay mı heteroseksüel olmak; siz zannediyorsunuz ki sadece heteroseksüel yaşama zorlanan eşcinseller çok ağır yük taşıyor; hayır. Hiçbir eşcinsel de heteroseksüel yük taşımak zorunda değil; kendi tercihi; bahane uydurmasınlar. Sen korkaksan, eşcinsellik ne yapsın? Ailem için, çevrem için heteroseksüel yaşamaya mecburum diyor bir eşcinsel; hayır yok öyle bir şey; SEN KENDİ KENDİNİ MECBUR KILIYORSUN. Hayır dersn olur biter, çeker gidersin. Maddi olarak mecburum diyor, manevi olarak mecburum diyor. SEN BİLİRSİN O ZAMAN...! Karşı cinsle sevişirken kendi cinsini hayal ediyor. Kadına dokunmaktan nefret ettiği için kadın ona muamele ediyor. Kadın erkeğin isteksizliğinin, arzusuzluğunun çok farkında ama aşıkmış. Daha evlenmeden çok ağır bir yük... Evlenince çok büyük felaketlere sebep olabilir bu şekilde bir beraberlik ve eşcinselin eşcinselliğine sahip çıkmaması. Kadına söyleyecek onu istemediğini, bir geleceklerinin olmadığını... Bakalım... Eşcinsel hakları mücadelesi işte bu noktadan verilmeli en başta. Eşcinseller daha eşcinselliği bilmiyor, gerçekleriyle yüzleşemiyor, kimlikleriyle barışamıyor, kendilerine-eşcinselliklerine sevgileri-saygıları yok ve arkasında duramıyorlar kendilerinin...

Nasıl bir eşcinsellik dedik; kaçamaksız bir eşcinsellik. Kendimizden kaçmadığımız bir kimlik. Politikamız siyaset değil, doğamıza uygun cesurca yaşamak olmalı. Eşcinsellikle ilgili düşünmeye başlayalı kaç yıl oldu şahsım adına; 30 yıl olmuştur sanırım... Homoseksüeldik gay olduk, sonra travesti, transseksüel veya CD diye falan ayrıştık, cinsel kimliklerimizin beyinsel olduğunu savunduk ama bedene indirgemekten alıkoyamadık kendimizi.. Oysa Türkçe tabirle anlayacağımız dilden hepimiz ya eşcinseldik ya da heteroseksüeldik cinsel kimlik olarak. Eşcinseller olarak kimimiz bedenimizi seviyorduk ve olduğumuz gibi kalarak sevebiliyorduk hemcinsimizi, kimimiz heteroseksizme ayak uydurmaya çalışıyorduk bedenlerimizi kendi kendimize cinayetleyerek. Bu şekilde yıllardır bir yere varamamışız; bu saatten sonra mı varacağız? İnsan kendinden vazgeçerek yola bile çıkamaz ki. Şu anki adına LGBTİ+ dedikleri mücadele şekli bana komik ve de anlamsız geliyor. Biz insanız ve ya kendi cinimizi seviyoruz, ya da karşı cinsi: 50 küsurluk ayrıntıyı zaten yaşamamamızın önünde ne engeli var ki? Senin bi-romantik veya bi-romance olmana veya yestergay olmana kimse bir şey demiyor zaten. Heteroseksizmin tek korktuğu poposu, yani eşcnsellik. Zaten karşı çıkılan ve heteroseksüellik dışında varolan o... Kimse kadınlığa veya erkekliğe bir şey demiyor ki. Sonra da birlik beraberlikten bahsediliyor; karşı çıkılan ve görünür olan-net olan eşcinsellikle, bedeniyle barışamayıp heteroseksizme dahil olmak isteyen eşcinsellik nasıl birlikte mücadele edecek farklı kutupların insanalrı olarak? Bedeniyle barışık eşcinsller homofobi için mücadele veriyor, transseksüel tabirliler heteroseksime dahil olmak için mücadele veriyor. Queer bunun neresinde?
Toplantımızda çok şey konuşuyoruz, hiç susmuyoruz ve zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz. Eşcinsellerin neden hayatın içinde varolamadıklarını konuştuk; bu onların korkaklığı mıydı, heteroseksimin baskısı ve ayrımcılığı mı?

Amerika'da yapılacak olan ve iptal edilen "gay olimpiyatları"na Türkiye'den temsilci katılacak mıydı? LGBTİ örgütlerinin bu organizasyondan haberi var mıydı? Türkiye davet edilmiş miydi veya müracat etmiş miydi? Şahsen ben badminton ve tenis, Deniz arkadaşım da tenis olarak bu olimpiaytlarda açık kimliğimizle mücadele etmek isterdik kendi yaş grubumuzda. Türkiye'de açık kimliğiyle mücadele veren gay sporcu var mıydı profesyonel sınıfta?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder