11 Aralık 2016 Pazar

Tüm zamanların derbisiydi!


Bugün kadın voleybolunda Fenerbahçe ve Galatasaray arasında oynanan derby maçı tüm zamanların en derby'siydi. Şöyle ki... Fenerbahçe ilk iki seti neredeyse Galatasaray'ın hatalarıyla kazanmıştı 25-23 ve 25-22 şeklinde. Mesela 2. sette Galatasaray hücumda 12 hata yapmıştı... 3. sette çok rahat oyuna başlayan Fenerbahçe 20. sayıya kadar kontrolünde götürdüğü seti ne yazık ki 20-25 verdi. Bu rüzgarla Galatasaray 4. sete öyle hızlı başladı ki, durumu 11-3'e getirdi. Adeta döküldü Fenerbahçe... Galatasaray 22. sayıya geldiğinde Fenerbahçe 16'daydı. Eda servise geçtiği için Fenerbahçe mucize de olsa 5 sayı alıp durumu 22-21'e getirebilirse, maçı da alabilir demiştim ama Fenerbahçe 1 sayı alıp, GS da sayısını 23'e yükseltti. Ama ne olduysa ondan sonra oldu. Fenerbahçe'nin Hollanda'dan transfer ettiği Grothues servislerle devreye öyle bir girdi ki, seti 24-24 yaptı. İlk 3 sette devreye giremeyen Natalia ve sakatlıktan dönen Kim de smaçlarıyla Galatasaray'a nefes aldırmadı ve seti 26-24, maçı da 3-1 alarak 3 puanla haftayı kapattı.

Maçın önemli noktalarına gelirsek... Natalia, Grand Prix turnuvasının MVP'si olmasına rağmen haftalardır bekleneni verememişti ama GS maçının son anlarında öyle bir gösterdi ki kendini, büyük maçların kadını ve kim olduğunu hatırlattı adeta. Ve beni Şampiyonlar Ligi için Fenerbahçe adına tekrar umutlandırdı. Gelelim Grothues'a... Bir ara maça girip istediği performansı gösteremeyince, antrenörün oyundan almasına oyuncu değişim tabelasın yere fırlatarak gösterdi, adeta beni nasıl oyundan alırsın dercesine. Ve tepkisinde ne kadar haklı olduğunu giden seti ve puanları döndürerek gösterdi. İyi servis atıyor, iyi defans yapıyor, komple bir oyuncu kısaca. Bugün maçın sonucunu aslında Eda'nın suratından ve rahat tavırlarından anlayabilirdik. Her olumsuzluğa boşver, hallederiz diyordu. Ve gerçekten de kaptan haklıymış. Fenerbahçe'de takım olarak pozitif bir ortam var, kızlar arasında çok güçlü bir sevgi var ve inançlarını asla kaybetmiyorlar, morallerini bozmuyorlar. Vakıfbank'a yenildiklerinde bile çok rahattılar.

Fenerbahçe yenilse de üzülmeyecektim; çünkü Maret Grothues'in kim olduğunu görmüş olduk bu maçta. Ama Fenerbahçe 3-0 kazanmak üzere olduğu bir maça, 3. sette 20-20'den sonra tek bir sayı alamayarak Galatasaray'ı canlandırıp ortak etmesi affedilecek gibi bir şey değildi. Tamam ilk iki seti GS'ın hatalarıyla kazanmış olabilirsin ama 3. sete çok hızlı başlamışsın, kontrol senin elinde, son 5 sayıda ne oldu da tutuldun? Ama bunda da bir hayır varmış demek ki, Natalie ve Grothues kim olduklarını göstermiş oldu bu sayede. Artık Natalia'ya tek bir kelime bile söylemeye hakkımız yok. Bütün dünya kabul etmişken bize ne oluyor ki? Yıllarca Fenerbahçe'de oynayan Seda da Galatasaray'da adeta ikinci baharını yaşıyor ve FB'de gösteremediği performansı fazlasıyla sergiliyor, hatta GS'ı sırtlayan oyuncu. Yani Milli Takım'da tekrar yer almalı diye düşünüyorum.

Bu arada Polen'i unutmayalım. Servis serileriyle FB'ye adeta can verdi. Pasör çaprası olmasına rağmen çok iyi de defans yapıyor ayrıca. Fenerbahçe'nin çok iyi 2 liberosu, çok iyi iki pasörü'nün olması da en büyük avantajları. Umarım Dicle de en kısa zamanda iyileşerek sahalara döner. Teşekkürle kızlar, ara ara oyuna girseler de Şeyma ve Meliha... Ergül bu arada çok tarzsın. Kaptan Eda... Seni çok seviyoruz. Güç veriyorsun takıma.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder