4 Şubat 2014 Salı

Transseksüel Öykü Özen Evren: Toplum LGBT'lere çoktan hazır

30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan Türkiye yerel seçimlerinde, CHP'den Osmangazi Belediyesi Meclis üye aday adayı Öykü Özen Evren ile G - Magazin'e özel bir söyleşi gerçekleştirdik.
Halil Kandok

* Öncelikle bir partiye üyeliğinizin amaçlarını öğrenebilir miyim? Sizi politikaya iten ne oldu? Mutlaka yaşadığınız ayrımcı yaşam politikasının etkisi olmuştur ama her ayrımcılığa maruz kalan politik olmayı düşünmüyor veya göze alamıyor. Sizin cesaretinizin veya bu yola baş koymanızın sebebi ne?

- CHP'ye üye olmadan da siyasetle ilgileniyordum. 2007 seçimlerinde Bursa'dan bağımsız milletvekili adayıydım. Daha sonraki genel seçimlerde tekrar bağımsız milletvekili adayı omayı düşünürken; CHP içinde eşcinsellerin yaşadığı haksızlıklarla ilgili milletvekillerinin bireysel savunmalarına CHP Genel merkezinin sessiz kalması bu sorunu içselleştirmeye başladığını hissettirdi. O dönemde CHP'nin ''Herkes İçin CHP'' sloganı bu partide siyasete adım atmama en önemli etkendir. Eğer CHP ''Herkes İçin''se ben de transseksüel bir kadın olarak LGBT hakları ve ötekileştirilen herkesin sesi olabilmeliydim. Bunun sonucunda 2011 yılında CHP den milletvekili aday adayı oldum fakat listeye giremediğim için seçilemedim. CHP de oluşan en önemli yeniliklerden biri seçimdi ve ilk olarak ilçe ve il delegelikleri seçimi yapıldı ve en çok oyla ilk olarak Osmangazi İlçe Delegesi, sonra da Bursa İl Delegesi seçildim. Ve yerel seçimler yaklaşınca karar verdim, Osmangazi ilçe meclisine aday adayı oldum.Ve halkın seçerek bir yerlere getirmesine inandığım için de 8 Şubat'taki temayyül yoklamasına katılacağım ve önce Allah'ın izniyle, sonrada parti örgütümün desteği ile alnımın akıyla meclise gireceğime inanıyorum.

Neden politika? Çünkü politika yaşamın bir parçası ve hepimiz aslında politika yapıyoruz.Ve LGBT bireyler haklarını kazanmak istiyorsa mutlaka politika yapmalı, ama mutlaka merkez partilerde. Ama ne yazık ki politika yapmak deyince sadece BDP, HDP, ÖDP gibi belli partiler akıllara geliyor. CHP'nin içine girince aslında bu örgütün orada bir transseksüel kadına ya da gay arkadaşa politika yapma hakkı vereceğini gördüm. Hatta sayın il başkanımız Metin ÇELİK Cinsel Yönelim Komisyonu kurmamı destekliyor. Yıllardır yaşadığım haksızlar ve gördüğüm şiddet politikaya atılmamda etken olmuştur. Ama politikaya atılmadan öncede çeşitli alanlarda mücadele ettim. İlk olarak 90'lı yıllarda daha Türkiye'de AIDS konuşulmazken Almanya'da kurulu olan AIDS Hilve Evi ile Türkiye deki seks işçileri ve LGBT bireylerini AIDS konusunda bilinçlendirmek için yıllarca çalıştım. Sonrasında AIDS Savaşım Derneğinde çalıştım. 90'lı yıllardan beri Doğal Hayatı Koruma Derneği ve TEMA Vakfı ile doğal hayatı korumak için de çalışıyorum. İnsan Hakları Derneğinin faal üyesiyim.

Türkiye de ilk kez travesti, transseksüel haklarını savunmak için Bursa Gökkuşağı Derneği'nin kurucu başkanıyım. Tabi ki bu dernek aynı zamanda gay, lezbiyen ve biseksüel hakları içinde kurulmuştur. Bursa'nın ilk, Türkiye'nin ikinci LGBT dergisi Spartaküs'ü çıkaran iki kişilik ekipteydim ama ancak 3 sayı çıkarabildik 1994'te.

Yaşadığım haksızlıkları kimse yaşamasın diye politikaya atıldım. Allah bana lider ruhu vermişti ve bunu değerlendirilmeliydim ve politikaya atıldım.

Devamı G - Magazin'de

http://www.g-magazin.com/haber/roportaj/transseksuel-oyku-ozen-evren-toplum-lgbtlere-coktan-hazir/294.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder