6 Haziran 2016 Pazartesi

Denizlili LGBTİ'ler "Onur"larını savundu


Bu yılki Onur Yürüyüşü'müzü basın açıklaması şeklinde yapmak zorunda kaldık. Çünkü Emniyet o kadarına izin verdi homofobik tepkilerden dolayı olası bir saldırıya mahal vermemek adına. Yürüyüşümüze az günler kala sosyal medya sayfalarımızdan tehditler almaya başladık ve muhafazakar kesim yandaş medyasına yürüyüşün iptal edildiğine dair haberler yaptırmaya başladı. Amaçları yürüyüşün gerçekleşmemesi veya katılımın az olması için gözdağı vermekti.

Saat 17:00 ile 18:00 saatleri arasında bulunduğumz Tarım İl Müdürlüğü önünde biz, eşcinsellerin farkındalığı konusunda sloganlar atarken, İncili Pınar Parkı'nda da muhafazakar kesim homofobik naralar atıyordu. Geniş güvenlik önlemleri çerçevesinde gerçekleştirilen etkinliğimiz basın açıklamasıyla son buldu. Etkinliğimizde İranlı LGBTİ'ler de vardı.

Basın metnimiz...

1969'un Haziran'ında Stonewall'da yaşanan LGBTİ'lere yönelik şiddete karşı başlatılan mücadelenin de bir anması olarak dünyanın birçok ülkesinde gerçekleşen, Denizli'de de 2.sini gerçekleştirdiğimiz "Onur Yürüyüşü"ne hepiniz hoşgeldiniz.
Türkiye'de lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel ve interseks bireylerin verdiği onur mücadelesi, 2003 yılında İstanbul'da gerçekleşen ilk Onur Yürüyüşü ile sokağa taşındı. 2003'te yaklaşık 30 kişi ile başlayan bu mücadele, her yıl katlanarak bugün yüzbinlerce kişiyle kutlanan bir "Onur Mücadelesi"ne dönüştü. Denizli LGBTİ ve Aileleri İnisiyatifi olarak 14 Haziran 2015'te Denizli'de ilk kez "Onur Yürüyüşü"nü gerçekleştirdik. Bugün de burada homofobiye ve transfobiye, heteroseksizme karşı dayanışma ve ses çıkarmak için 2. kez Onur Yürüyüşümüzü sizlerle birlikte gerçekleştirmek için toplandık.
Her yıl yüzlerce eşcinsel ve transseksüel toplum tarafından dışlanıyor, bu bireylerin eğitim ve sağlık hakları engelleniyor ve hatta herkesin temel hakkı olan yaşam hakları bile psikolojik baskı ve şiddet yollarıyla ellerinden alınıyor. Toplumun bilinçsizliği ve önyargıları sebebiyle eşcinsel ve transseksüeller iş yerlerinde, okulda, sokakta, hastanelerde, kamu kuruluşlarında sözlü ve fiziksel taciz, hakaret ve şiddete maruz kalıyorlar. Ana akım medya kuruluşları bu şiddeti görmezden geliyor veya "Travesti Terörü", "Sapkınlık", "Hastalık" gibi başlıklarla sunuyor. Toplumun ve medyanın yanısıra devlet de LGBTİ bireylerini görmezden geliyor. Anayasada eşitlik düzenlemelerine "cinsiyet kimliği" ve "cinsel yönelim" ifadelerine yer vermeyi reddediyor, LGBTİ bireylerin varlığını yok sayıyor. LGBTİ'lerin maruz kaldığı aşağılanma, dışlanma, ötekileştirilme ve şiddet yasal yollarla engellenmiyor.
İşte tüm bu sebeplerden ötürü bizler de homofobiye, bifobiye, transfobiye, interfobiye ve heteroseksizmin baskılarına karşı, "Varız! Buradayız!" demek için 2. kez Onur Yürüyümüzü gerçekleştirdik. Homofobi ve transfobiye karşı bizimle beraber ses çıkaran, varlığımızı ve haklarımızı savunmamızda yanımızda olan, bizimle bu yolda dayanışma gösteren tüm dostlarımıza gönülden teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder